Varhany

varhany (28K)

V padesátých letech minulého století k nám byly ze zrušeného kostela v Teplicích přestěhovány cenné varhany. Postavil je v roce 1874 v Drážďanech saský varhanní mistr Nicolaus Jahn.

Skutečnou uměleckou cenu tohoto nástroje pak pro nás objevil mistr Jiří Kocourek z Drážďan. Tento hudebník a badatel našel naše varhany, když se vydal po stopách starých záznamů. Na poslední chvíli pak zabránil zhroucení nástroje, které hrozilo díky dodatečně umístěné težké lamelové skříni v horním stroji varhan.

Jeho laskavosti tím však nebylo konce a tak od té doby pořádá v období Vánoc v našem kostele varhanní koncerty pouze za dobrovolné vstupné. Součástí programu bývá i prohlídka varhanního stroje, do kterého lze díky atypickému umístění varhan v našem kostele nahlížet z unikátních pohledů.

Poslechněte si malou ukázku zvuku našich vrahan (hraje L. Moravetz).
Podívejte se, jak to vypadá uvnitř varhan, když se hraje (ukázka na YouTube).

Dispozice varhan

Dolní manuál: