Genesis 29
Gn 29, 7
Ještě je jasný den, není čas shánět dobytek. Jákob se dozvídá, že má přijít dcera jeho strýce, tj. možná budoucí nevěsta. Proto radí pastevcům, aby napojili ovce a šli ještě pást – chce se s ní setkat v sourkomí. Pastýři však čekají, až se u studny shromáždí všichni: Studna se otevírá najednou pro všechny. Těžký kámen brání jejímu znečištění, odpaření atd., voda je vzácná, vykopat studnu dá práci a tak není voda pro každého. Možná také otevírají studnu za přítomnosti všech, aby pak někdo nemohl nařknout ostatní, že vodu znečistili, otrávili atd. Jeden člověk možná nesvede kámen odtáhnout. Jákob se buď skutečně předvedl před Ráchel, když dovedl kámen dvalit sám, nebo ho odvalil spolu s ostatními. Napojit ovce znamená vytáhnou spoustu džberů vody ze studně, takže každopádně Jákob na Ráchel „dělá dojem“.
Gn 29, 13
objal ho, políbil a uvedl do svého domu Setkání začíná dobře, všichni se objímají a pláčí. Příbuzní byli často jediní blízcí lidé, které člověk v tehdejší drsné době měl. Lábana a jeho sestru Rebeku dělila velká vzdálenost bez jakékoliv možnosti kontaktu. Rodiná blízkost však nebrání zneužívání, skoro právě naopak. Lában může po Jákobovi žádat více a více s poukazem na to, že to dělá „pro rodinu“.
Gn 29, 15
Což mi budeš sloužit zadarmo? Když Jákob pobývá u Lábana, rozumí se samo sebou, že se bude podílet na práci v rodině – každá ruka je zapotřebí, aby se rodina uživila. Jeho měsíční pobyt může být ale také zároveň „neplacená zkušební doba“. Teprv až si ho prověří, chce Lában Jákoba zaměstnat, i když je to jeho vlastní příbuzný. Za srdečnými slovy o rodině se u Lábana zřejmě skrývá vypočítavost, pravý opak důvěry. Ale pro Jákoba i pro nás je to těžké poznat, stejně jako v rodině.